انسان‌های بیدار

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 12 مارس 2018

نویسنده: مولوی عبداللطیف نارویی

انسان‌های بیدار قبل از طلوع زیبای خورشید می‌درخشند و در مسابقه با سپیده‌دم صبحگاهان، همیشه برنده هستند.
آنها خورشید را بیدار می‌کنند و در راه رسیدن به موفقیت، تاریکی‌ها را با دعا و انابت، کار و تلاش، کسب علم و معرفت به روشنایی تبدیل می‌کنند.
انسان‌های بیدار قبل از آنکه بانگ خروس و صدای زنگ، آنان را بیدار کند، بیدار هستند و از انفاس روح‌بخش سحر، جان و دل‌شان را مصفا و مطهر می‌گردانند.
ملت‌های بیدار نیز چنین‌اند و غفلت‌ها را از خود می‌رانند، تاریکی‌ها را به روشنایی، نادانی‌ها را به دانایی و فرزانگی تبدیل می‌کنند، خود را با نگرش مثبت، تغییر می‌دهند و در صدد رفع کاستی‌ها برآمده، به‌سوی ارزش‌ها حرکت می‌کنند.
اما انسان‌های عقب‌مانده، خواب و راحتی، رهزن بزرگ آرزوهای شیرین‌شان است، به‌جای پرورش اندیشه، به پرورش شکم اهتمام می‌کنند، به‌جای ارج و بها دادن به علم و دانش، مال و سرمایه را کمال مطلوب می‌پندارند، به‌جای ارتقای مهارت‌ها، به داشته‌ها و انباشته‌ها بسنده می‌کنند، به‌جای آنکه خود مرد میدان‌ها باشند، تنها به پدران و نیاکان افتخار می‌کنند.
به‌جای اصلاح درون، به آرایش برون رضایت می‌دهند و به‌جای کسب سجایای اخلاقی و معنوی، به تقلید از عادت‌ها و باورهای بادآورده روی می‌آورند.
انسان‌های بیدار، خورشید را بیدار می‌کنند؛ اما انسان‌های عقب‌مانده، خورشید آن‌ها را بیدار می‌کند و بر اثر خواب و غفلت، از بسیاری خیر محروم هستند.
ملت‌های بیدار به تلاش هدفمند اهتمام دارند و با برنامه‌ریزی و تلاش به‌سوی اهداف خود حرکت می‌کنند و در نتیجه، به نتایج گران‌بها و ارزشمندی دست می‌یابند.
امروزه لازم است آگاهان جامعه اسلامی در هرجای دنیا، زندگی نوینی را بر اساس اهداف اسلامی و تلاش‌های هدفمند و هم‌سو با اهداف رقم بزنند و نسل نوپای جامعه اسلامی را با جدیت و برنامه‌ریزی‌های مداوم آشنا گردانند.
به‌جای تسلیم شدن در برابر فرهنگ‌های وارداتی و بحران‌های توان‌فرسا، با همت و امیدواری راه تغییر را در پیش گیرند، تغییر در اندیشه‌ها، رویه‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌ها، تغییر مثبت و کاربردی و هم‌سو با باورهای دینی. تغییر در نگرش‌ها و گرایش‌ها، تغییری که بتواند دل‌ها را دگرگون و منقلب گرداند.
برای این‌منظور لازم است به راهنمایی‌های ارزشمند قرآن کریم و گفتارهای گران‌بهای حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صالحان امت عنایت کنیم و راه موفقیتی را که پیشینیان و نیاکان ما پیموده‌اند با نظرداشت خواسته‌های عصر حاضر بپیماییم و به دانش روز در زمینه‌های مختلف توجه شود تا راه پیشرفت و موفقیت هموار گردد.

منبع: سنی‌آنلاین


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴
برچسب ها: