انسانیت بستگی به خود انسان دارد

دسته: خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 19 دسامبر 2017

مولانا عبدالکریم حسین‌پور، مدیریت محترم عین العلوم گشت در جلسهٔ صبحگاهی طلاب (دوشنبه ٢٧/ ٩/ ١٣٩٦) نکاتی در مورد «حقیقت انسانیت» بیان کرد که خلاصه‌ای از آن تقدیم خوانندگان گرامی می‌گردد:

ـ در هر میدانی تلاش و کوشش لازم است تا انسان به آروزهایش برسد. در مسیر علم هم تلاش و کوشش لازم است تا به آرزوهایمان برسیم.

ـ خداوند وجود انسان‌ها را از دو قوهٔ ملکی و حیوانی آفرید؛ انسانیت بستگی به خود انسان دارد که آن را با بهیمیت تنزل بدهد یا با ملکیت به ارتقاء برساند.

ـ انسان اگر بتواند در میدان فرمانبرداری از خداوند متعال قدم بگذارد، مسلماً از فرشتگان جلوتر می‌زند؛ زیرا فرشته معصوم است و در وجود او داعیهٔ گناه نیست، اما در وجود انسان داعیهٔ گناه هست. کمال این است که با وجود داعیهٔ گناه، گناه نکنیم.

ـ کمال به عمل است، به رنگ نیست؛ مؤرخین نوشته‌اند: حضرت عطاء سیاه‌رنگ بود و چهره‌ی زیبائی نداشت؛ ولی امام ابوحنیفه می‌فرماید: «ما رأیت أفضل من عطاء.»

ـ وقتی ما باطن خود را تمییز کردیم، مردم به ظاهرمان توجه نمی‌کنند و به آن احترام و مقامی که خداوند به ما داده است، توجه می‌کنند.

ـ اگر ما خودمان را از گناه و نواهی شریعت باز بداریم همانطور که خود را از پرتگاه و برق‌گرفتگی باز می‌داریم، ‌آن وقت متقی هستیم.

نويسنده: حسین امراللهی/ طلبه سال هفتم


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها: