مولانا گرگيج در مراسم نمازجمعه اهل‌سنت آزادشهر:انتقاد شديد مولانا گرگيج از توزيع سلاح‌هاي بي‌مورد در سيستان و بلوچستان

دسته: اخبار , خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 24 فوریه 2018

به گزارش سنت‌آنلاين؛ مولانا گرگيج در مراسم نمازجمعه (4 اسفندماه) شهرستان آزادشهر با اشاره به ترور دو روحاني اهل سنت در بخش چابهار سيستان و بلوچستان اظهار داشت: طبق اخبار واصله فردي با سلاح گرم که مشخص نيست از کجا به دستش رسيده است دو روحاني اهل سنت در سيستان و بلوچستان را با رگبار ترور مي‌کند که البته علت اين قتل هنوز براي ما مبهم است.
امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه افزود: بنده و ساير علماي بلوچستان بارها به مسئولين امر هشدار داده‌ايم که سلاح‌هاي توزيع شده در بين نااهلان را جمع‌آوري کنند، نبايد شهروندان عادي و افرادي که آستانه تحمل کمي دارند کلاشينکف به دست بگيرند و مردم را قتل عام کنند.
عالم سرشناس اهل‌سنت کشور خطاب به علما و معتمدين محلي بلوچستان خاطرنشان ساخت: اين معضل اساسي (سلاح‌هاي توزيع شده) بايد از طريق علما و معتمدين محلي پيگيري شود و به مسئولين امر دستور دهند تا سلاح‌هايي که در اختيار نااهلان قرار گرفته است هرچه سريع‌تر جمع‌آوري شوند، بارها ائمه جمعه و روشن‌گران هشدار دادند که سلاح‌ها را جمع‌آوري کنيد؛ زيرا جز برادر کُشي و نزاع‌هاي طايفه‌اي و بروز اختلاف سودي براي جامعه ندارد.
مدير دارالعلوم فاروقيه گاليکش تاکيد کرد: وقتي اخلاق از بين برود مردم به راحتي يک‌ديگر را به قتل مي‌رسانند، متاسفانه يکي از سياست‌هاي نادرست صدا و سيما پخش فيلم‌هاي جنگي است که اين مسئله بد آموزي‌هاي بسياري را به همراه داشته است؛ بهتر است برنامه‌هاي آموزشي، معنوي و اخلاقي جايگزين چنين فيلم‌هايي شوند که شاهد رشد و ترقي جامعه باشيم، در امريکا حمل سلاح آزاد است و هر روز شاهد مرگ دانش‌آموزان و شهروندان عادي هستيم.
مولانا گرگيج با بيان اينکه “کساني که براي اين سلاح‌ها مجوز صادر مي‌کنند بايد پاسخ‌گو باشند” تصريح کرد: اگر سلاحي بدون مجوز است بايد تحت پيگرد قانوني قرار گيرد، وقتي ادعا مي‌کنند ما از جزيي‌ترين مسايل مردم با خبر هستيم پس چگونه از وجود سلاح‌هاي بي‌مجوز آگاهي ندارند؟! اگر از وجود چنين سلاح‌هايي مطلع هستيد مشخص مي‌شود که توزيع آن‌ها با هدف برادرکُشي برنامه‌ريزي شده است؛ لذا انتظار مي‌رود جلوي چنين مسايلي گرفته شود.

مسئولين بايد صداي اقشار و گروه‌هاي مختلف کشور را بشنوند
عضو مجمع فقهي اهل‌سنت کشور در بخش ديگري از سخنان‌شان با اشاره به ناآرامي‌هاي اخير خيابان پاسداران پايتخت که منجر به درگيري خونين شد گفت: هر چند که مسئولين از بنده دلخور مي‌شوند، اما به آنان تذکر مي‌دهم صداي مردم را بشنوند تا منجر به درگيري خونين و اعتراضات سراسري در شهرهاي مختلف کشور نشود، چه پرسُنل نيروي انتظامي و چه شهرونداني که کشته شدند براي ما عزيز و محترم هستند.
ايشان ضمن تاکيد بر “احترام بر عقايد و مسلک شهروندان ايراني” تصريح کرد: افراد با هر عقيده و مسلکي که در اين کشور زندگي مي‌کنند از حقوق شهروندي برخور دارند، پس بايد به صداي مردمي که معترض هستند از طريق گفتمان گوش فرا داد و با حکمت و درايت حل و فصل گردد تا امنيت کشور از طريق گفت‌وگوي مسالمت‌آميز تضمين شود؛ هر قشر و قومي با هر نوع عقيده و گرايشي جزو ملت ايران محسوب مي‌شود و براي ما محترم است.
خطيب جمعه اهل‌سنت آزادشهر در پايان مراسم نماز جمعه اين هفته با اشاره به سانحه سقوط هواپيماي تهران‌-ياسوج و جان باختن تعدادي از هموطنان به ويژه سه تن از شهروندان کلاله استان گلستان ضمن آرزوي صبر و اظهار هم‌دردي با بازماندگان اين حادثه براي درگذشتگان دعاي خير نمودند.

منبع: پايگاه خبري دفتر شيخ التفسير مولانا گرگيج


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: