افزون‌خواهی ‌در‌ شبکه‌های‌ اجتماعی

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - 4 فوریه 2018

نويسنده: دکتر ایاد قنیبی (حفظه الله)
مترجم: ابو زینب/ محمد بهرامی

«أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ/ افزون‌خواهی، سرگرم و مشغول‌تان کرد»؛ چه معنای دقیق و عمیقی دارد و چه نیک بر شکبه‌های اجتماعی راست می‌آید!

«التَّكَاثُرُ»، یعنی: تلاش فرد برای آن‌که از دیگری بیش‌تر داشته باشد و پیش‌تر افتد. این معنا، افزون‌خواهی‌ها در شبکه‌های اجتماعی را نیز در بر می‌گیرد؛ تلاش برای آن که پست‌های ما از پست‌های دیگران، بیش‌تر لایک و پسند بگیرد و شیر شود و دنبال‌کنندگان ما از دنبال‌کنندگان دیگران، بیش‌تر باشد.

حتي برخی از دوستان به مرحله‌ای می‌رسند که فکر می‌کنند «امروز حتما باید چیزی نشر کنند»، فقط به خاطر آن که چیزی نشر کرده باشند. پُست فلانی هزار پسند گرفته است و هزار نفر آن را شَیر کرده‌اند! این‌گونه نمی‌شود! باید چیزی بنویسم تا دنبال‌کنندگان من از دنبال‌کنندگان فلانی کم‌تر نشود!

دست‌ِکم یک عکس، پُست و نشر می‌کنم! خیر که هیچ سود فکری، اخلاقی و علمی به حال مسلمانان نداشته باشد و حتي احیانا بار اندوه و رنج آن، کمرشکن و غیر قابل تحمل باشد و معنویات‌شان را بیش از آن‌چه درهم شکست است، درهم بشکند و خیر که راه‌کار و راهبردی برای تبدیل این درد و رنج‌ها به انگیزه‌ و انرژی مثبت، نمي‌توان ارائه کرد! مهم این است که چند پسند و لایک بگیرد و عده‌ای آن را شیر کنند!

تا جایی که افزون‌طلبی، شبکه‌های اجتماعی را به غفلت‌کده‌ای تبدیل کرده است؛ غفلت‌کده به معنای واقعی کلمه، به استثنای کسانی که الله بدیشان رحم کرده است.

«حَتَّىٰ زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ»؛ تا بدان‌گاه که می‌میرید و در قبر نهاده می‌شوید»؛ فقط در یک آن، بساط این افزون‌خواهی‌های غافل‌کننده برچیده می‌شود و در گور نهاده می‌شوی؛ جایی که نامه‌ی اعمال بسته می‌شود و کار و عملی، از انسان بر نمی‌آید. گویا در مسابقه‌ای پرجوش و خروش به سر می‌بردی که هیچ سودی نداشته است و ناگهان، مرگ دستت را گرفته باشد و در گورت نهاده باشد!

کاملا مطمئن باش که بسیاری از پست‌هایی که با آن‌ها به افزون‌خواهی پرداختی، هرچند لایک‌های بی‌شماری گرفته باشد و تا دل بخواهد شیر شده باشد و بر آن‌ها کامنت و تعلیق، داده شده باشد، ترا همراهی نخواهد کرد و سودی برایت نخواهد داشت! هزاران و صدها هزار و ملیون‌ها دنبال‌کننده و بیننده، در سفر آخرت ترا همراهی نخواهد کرد و برایت سودی نخواهد بخشید!

در آن لحظه، لحظه‌ای که در گور نهاده می‌شوی، که چه بسا نزدیک شده باشد، به خوبی معنای «الهاکم»؛ شما را غافل و سرگرم ساخت» را خواهی دانست و پشیمان خواهی شد (جایی که پشیمانی سودی نخواهد داشت!) از هر کاری که مخلصانه و محض و تنها و صرف به خاطر الله، پروردگار جهانیان، انجام نداده‌ای! آن‌جا تعجب خواهی کرد که چگونه بیش از آن که مراقب قلب و اخلاص و تأثیر هوای نفس خود بر عملکردهایت باشی، مراقب تعداد لایک‌ها و شمار شیرها بودی!

شاید کار کوچکی، که اهمیت چندانی هم برای آن قایل نبودی و جز الله کسی هم متوجه آن نشده باشد و کسی آن را لایک و نه هم شیر نکرده باشد، انجام داده باشی، که از همه‌ی این کارها امیدوارکننده‌تر باشد و همچون نقطه‌ای سفید در میان نامه‌های اعمالت، خودنمایی کند.

فراخوانی به دل‌آسودگی، تمرکز و محاسبه با نفس!

منبع: کانال تلگرامی مترجم


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵
برچسب ها: