اعتراض به ممانعت از حضور مسلمانان در سیاست نپال

دسته: اخبار , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 30 ژانویه 2018

با وجود کمبود نمایندگان مسلمان در عرصه سیاست و جدی گرفته نشدن هویت ملی مسلمانان، حتی یک نامزد مسلمان نیز از سوی هیچ حزبی برای انتخابات آتی نپال معرفی نشده است.

به گزارش سنت‌آنلاين به نقل از رسانه‌ها؛ احزاب سیاسی نپال در حالی به دلیل عدم انتخاب نمایندگان مسلمان هدف اعتراض قرار گرفته‌اند که انتخابات مجمع ملی این کشور روز ۱۸ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

گرچه مسلمانان ۵ درصد جمعیت ۲۹  میلیونی نپال را تشکیل می‌دهند اما از تعداد نمایندگان لازم در عرصه سیاست برخوردار نیستند و هویت ملی آنان جدی گرفته نمی‌شود.

مسلمانان نپال همچنین جزو فقیرترین و ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند و به دلیل عدم حضور نمایندگان آنان در عرصه سیاست، وضعیت آنان بهبودی نمی‌یابد.

گرچه بنابر قوانین سال ۲۰۱۵، کرسی‌هایی برای اقلیت‌ها به ویژه مسلمانان در انتخابات حفظ می‌شود اما همچنان احزاب از معرفی نمایندگان مسلمان امتناع می‌کنند.

احزاب سیاسی نپال از پذیرش مسلمانان در نقش‌های کلیدی راه نمی‌دهند.

این مسئله سبب شده که رهبران مسلمان نپال، احزاب سیاسی این کشور را به دلیل نادیده‌گرفتن مسلمانان هدف انتقاد قرار دهند.

مسلمانان نپال همچنین قربانی خشونت‌ها هستند. حملات هندوها علیه مسلمانان در دهه ۱۹۹۰، تخریب مساجد و خشونت علیه مسلمانان در کاتماندو در سال ۲۰۰۴، بمبگذاری مسجد «بیراتنگر» و کشتار رهبران مسلمان در ۲۰۱۶ از جمله این خشونت‌ها است.

نپال کشوری در شمال هندوستان است که ۸۱ درصد جمعیت آن را هندوها تشکیل می‌دهند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸
برچسب ها: