ارزش زندگي

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - 31 دسامبر 2017

نويسنده: عيسي بلوچ ميرزايي

خداوند بزرگ و مهربان، نعمت‌هاي بي‌شماري به انسان‌ها داده است.
يکي از اين نعمت‌ها، زندگي کردن است، پس به ‌صورت درست از آن بهره ببريم و تا زماني که فرصت زندگي در اختيار ما است آن را درست مديريت کنيم و به مسيري آن را هدايت و رهبري کنيم که سعادت و خوشبختي دنيا و آخرت را به ارمغان آورد.
خداي سبحان، زندگي انسان‌ها را پر از فراز و نشيب قرار داده است، تا صبر و تحمل و ايمان ما را محک بزند که در مقابل مصائب و مشکلات چه عکس‌العملي از خود نشان مي‌دهيم.

به قول مولانا:

صبر کردن جان تسبيحات تست /*/ صبر کن کانست تسبيح درست
هيچ تسبيحي ندارد آن درج /*/ صبر کن الصبر مفتاح الفرج
صبر چون پول صراط آن سو بهشت /*/ هست با هر خوب يک لالاي زشت
تو چه داني ذوق صبر اي شيشه دل! /*/ خاصه صبر از بهر آن نقش چگل

اين پستي‌ها و بلندي‌ها در زندگي انسان‌ها با توجه به اوضاع‌ و احوال آن‌ها متفاوت است؛ به ‌طور نمونه: خداوند برخي از انسان‌ها را با از دست دادن نزديکان‌شان مورد آزمايش خود قرار مي‌دهد و بعضي را با از بين بردن مال و سرمايه.
در زندگي همه ما اين امتحانات وجود دارد و مهم و نقطه عطف و اساسي آن است که بتوانيم به‌ درستي و به نحو احسن از پس اين امتحانات برآييم و پيروز ميدان باشيم و بتوانيم زندگي خود را آن‌گونه که دوست داريم بسازيم و بنا کنيم و دنياي خود را در کنار آخرت آباد سازيم. زندگي به ما مي‌آموزد که به زيبايي‌ها دل‌خوش نکنيم (دل نبنديم) بلکه در پي خوبي‌ها باشيم؛ زيرا زيبايي‌ها در معرض زوال‌اند و خوبي‌ها زوال‌ ناپذير و دائماً وجود دارند پس ارزش خوب‌ها و خوبي‌ها را تا هستند بدانيم پيش از آنکه از دستشان بدهيم و دچار حسرت شويم.
زندگي زيباست و هنر زندگي در پيدا کردن خوبي‌هاست.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها: