اردوغان: خواهان توجه افکار عمومی جهان به مساله قدس هستم

دسته: اخبار , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
چهار شنبه - 6 دسامبر 2017

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا اعلام کرد: به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رئیس دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی خواهان توجه افکارعمومی جهان به مسئله قدس هستم.

 وی تاکید کرد: قدس حریم عصمت و نورچشم همه مسلمانان است. پیامد هر اقدامی بدون توجه این حقیقت، ناکامی و یاس است. اهمیت صلح و ثبات در منطقه به حدی است که نمی‌توان آن را قربانی منافع و سیاست داخلی دولت‌ها کرد.

 با اردن درمورد حفظ قداست و جایگاه تاریخی قدس رویکرد مشترکی داریم. اهمیت زیادی برای نقش حیاتی پادشاهی اردن هاشمی به عنوان حامی اماکن مقدس در قدس قائل هستیم. هر اقدام اشتباهی در تغییر وضعیت تاریخی قدس، موجب خشم تمام جهان اسلام خواهد شد. این مساله همچنین می‌تواند سبب نزاع‌های جدید و شعله‌ور شدن کشمکش‌ها در منطقه شود.

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه بدین شرح است:

– به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی، از ایالات متحده آمریکا می‌خواهم از این اقدام خود که موجب تنش و هرج و مرج در منطقه می شود، خودداری کرده و از اسرائیل نیز می خواهیم تا سیاست هایی در راستای صلح و آشتی در پیش گیرد.
-هر اقدام ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در رابطه با فلسطین، ضربه مهلکی به آرمان زندگی مسالمت آمیز مردم با باورهای متفاوت در کنار هم است. امکان صرف نظر از تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس و درون مرزهای 1967 که ما آن را به عنوان شرط امنیت و صلح در منطقه می‌دانیم، غیر ممکن است.
-قصد آمریکا برای معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نه تنها مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل، بلکه با ویژگی تاریخی قدس نیز مغایر است. این اقدام به معنای نادیده گرفتن حقوق بین الملل، واقعیت‌های تاریخی و اجتماعی است. همانگونه که تصمیم اسرائیل مبنی بر الحاق قدس و اقدامات این کشور در این راستای این موضوع هیچ وقت پذیرفته نشده است، اظهارات اخیر نیز وجدانا و هم از لحاظ تاریخی معتبر نیست.
منبع:آناتولي

نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵
برچسب ها: