مولانا ساداتي در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت سراوان:ادای «حق الله» و «حق الناس» دو وظیفه و مسئولیت مهم هستند

دسته: اخبار , خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 24 فوریه 2018
ادای «حق الله» و «حق الناس» دو وظیفه و مسئولیت مهم هستند

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت سراوان (4 اسفند 1396)؛ تفکر درباره حقیقت زندگی و شناخت عظمت و قدرت الله متعال را انگیزه‌ای برای انجام عبادات و کارهای نیک و پرهیز از گناه بیان کرد و «ادای حق الله» و «حق الناس» را در زندگی دو وظیفه و مسئولیت مهم برشمرد.

به گزارش سنت‌آنلاين؛ امام جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشت: وقتی انسان درباره حقیقت زندگی خود فکر کند و اینکه در مقابل قدرت الله تعالی ناتوان است و عظمت الله تعالی و قدرت کامله و حکمت و شأن ربوبیت او را بشناسد؛ با این تفکر و شناخت به سوی عبادت و بندگی الله تعالی تمایل پیدا می‌کند و در دل انگیزه به‌وجود می‌آید تا آن ذاتی که این جهان هستی را آفریده و از عدالت گسترده آن ذات همه بهره‌مند هستند و پروردگار همه عالمیان است و نعمت‌های بی‌پایان را داده؛ با اطاعت و بندگی شکرگذاری می‌کند و با این انگیزه است که به انجام کارهای نیک و اعمال صالح می‌پردازد و از کارهای بد و گناه و معصیت پرهیز می‌کند و زندگی دنیا را که زندگی موقت است با اعمال صالح و بندگی؛ توشه حیات جاودانه خود قرار می‌دهد.
مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت: آن‌چه در پرونده اعمال ثبت می‌گردد؛ اعمال و کردار نیک یا بد انسان است؛ نجات و سعادت و نیز گرفتاری و بدبختی در دست و اراده خود انسان است؛ آن‌چه را در دنیا سعی و تلاش نموده و مسیری را که پیموده نتیجه‌اش را خواهد دید.
استاد حدیث و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان خاطرنشان ساخت: انجام دو وظیفه‌ی مهم و مسئولیت را الله تعالی سپرد انسان کرده و آن «حق الله» و «حق الناس» است؛ جمله عبادات فقط «حق الله» تعالی است و انجام آن نیز لازم و واجب است، و آن‌چه متعلق به حقوق «حق الناس» است در موارد مختلف که ادای آن واجب و لازم است و این حق به قدری محکم است که با توبه و استغفار هم قابل گذشت نیست گرچه تمام عبادات را انجام دهد؛ بارها به طواف خانه کعبه هم برود گذشت نمی‌شود مگر اینکه ادا کند یا صاحب حق از حقش گذشت نماید که متاسفانه امروز به آن کمتر توجه می‌شود.
مولانا ساداتی افزود: اسلام بر تقویت و تحکیم روابط اجتماعی بین افراد جامعه اسلامی تاکید می‌ورزد؛ در روابط با افراد خانواده و در رابطه با تمام هم‌نوعان خود و حتی تمام مخلوقات را مورد توجه قرار می‌دهد.

در فقه اسلامی و آرای قضایی آن؛ تبعیض و نابربری وجود ندارد
مولانا ساداتی تصریح کرد: در فقه اسلامی تمام افراد در حقوق با هم مساوی و برابرند؛ کیفرها و محکومیت‌ها و آرای قضایی بدون هیچ‌گونه امتیازی نسبت به تمام افراد و اقشار اجرا می‌شود، هیچ فرد یا گروهی فراتر از قانون نیست و همه تابع مقررات هستند.
ایشان خاطرنشان ساخت: این‌که مجرمان و دزدان بزرگ فرار می‌کنند و در گرفت قانون نمی‌آیند بر خلاف عدالت اسلامی است؛ اسلام هرگونه تبعیض را حرام می‌داند؛ تبعیض نژاد، رنگ و مذهب و سرزمین سبب برتری برخی بر برخی دیگر در حقوق و امتیازات نمی‌شود.
امام جمعه اهل سنت سراوان افزود: روا داشتن هرگونه تبعیض و نابرابری در جامعه موجب کینه و عداوات در جامعه می‌شود، وحدت، ثبات و امنیت و آرامش را مختل می‌سازد، ساختار اسلام در همه امور کارایی دارد و در برگیرنده همه جوانب زندگی بشر است.
مولانا ساداتی با اشاره به روایتی عنوان کرد: هنگامی که زن مخرومی مرتکب سرقت شده بود اهل قریش بسیار نگران بودند و پیرامون این مسئله برای گذشت پیش پیامبر سفارش بردند؛ آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم به حضرت اسامه رضی‌الله‌عنه که فرستاده از سوی قریش بود خطاب کرد: «ای اسامه! آیا تو می‌خواهی در مورد اجرای حدی وساطت کنی که خداوند مقرر کرده است، چگونه برای این سفارش به خود جرأت می‌دهی»، سپس آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم از جا بلند شد و فرمود: «کسانی‌که قبل از شما بودند؛ هرگاه از اشراف کسی سرقت می‌کرد بر آن حد جاری نمی‌کردند و اگر از ضعفا کسی مرتکب سرقت می‌شد بر او حد جاری می‌کردند، سوگند به خدا! اگر فاطمه بنت محمد مرتکب سرقت می‌شد بر او حد جاری می‌کردم.»

منبع: کانال مولانا ساداتي


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها: