ادامه واکنش جوامع اسلامی به نتیجه رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل در مورد قدس

دسته: اخبار , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
جمعه - 22 دسامبر 2017

ایران، قطر، حماس و اتحادیه جهانی علمای مسلمان تصویب قطعنامه پیشنهادی در مورد قدس در مجمع عمومی سازمان متحد را مثبت ارزیابی کردند.

به گزارش سنت‌آنلاين به نقل از آناتولي، واکنش مقامات کشورها و سازمان‌های اسلامی به تصویب قطعنامه پیشنهادی قدس که به همت ترکیه در انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد این شهر تهیه شده بود، ادامه دارد.

در این زمینه، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در حساب کاربری خود در توئیتر تصویب این قطعنامه با مضمون اعتراض به تغییر موقعیت قانونی قدس را رویکردی «عادلانه» نسبت به مسئله فلسطین و حق تشکیل کشور به مرکزیت قدس توسط مردم فلسطین دانست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: یک “نه” محکم جهانی به تهدید و قلدرمأبی رژیم ترامپ در سازمان ملل متحد.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس نیز این تصمیم را «پیروزی حق، عدالت و تاریخ» خواند.

هنیه آرای مثبت کشورهای رای دهنده را بازتاب اراده آزاد ملت‌ها در خلاف جهت هژمونی آمریکا دانست و اظهار داشت که زبان تهدید دیگر به درد نمی‌خورد، ارزش‌ها مقدم‌تر از منافع شده‌‎اند.

وی همچنین دولت آمریکا را به تبعیت از اراده بین المللی فراخواند.

در این راستا، علی قره‌داغی، دبیر کل اتحادیه جهانی علمای مسلمان نیز با اشاره به رأی مخالف 8 کشور در کنار آمریکا به این قطعنامه گفت: تمامی کشورهای آزاد به نفع فلسطین رأی دادند. قدس پایتخت ابدی فلسطین خواهد ماند. آزادی قدس نیز نزدیک است.

احمد الریسونی، معاون رئیس این اتحادیه نیز اعلام کرد که نتیجه به آمریکا نشان می‌دهد که اسرائیل یک دولت غیر مشروع و ناقض حقوق است.

الریسونی کشورهای اسلامی و عرب را به طراحی یک نقشه راه با توجه به این رأی گیری برای آینده مسئله فلسطین فراخواند و گفت: تصمیماتی که در سال‌های اخیر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اتخاذ شد، همواره به نفع فلسطین و علیه سیاست‌های تهاجمی اسرائیل بوده است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴
برچسب ها: