مولانا مطهری در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت خواف:اجرای عدالت و رفع تبعیض‌ها نظام را در مقابل توطئه‌ها بیمه می‌کند

دسته: خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 10 فوریه 2018

ـ یکی از امراض اخلاقی و درونی انسان، گمان بد نسبت به دیگران است، همان‌گونه که حسد، غیبت و تهمت از امراض و بیماری‌های باطنی است و برای خود انسان و جامعه مضر است، به همان صورت، گمان بد نیز از امراض باطنی، مهلک و از گناهان کبیره است.

ـ از گمان بد به دیگران اجتناب کنید؛ زیرا گمان بد به دیگران، دروغ‌ترین سخن است.

ـ شاید خیلی از ما این صفت زشت را گناه حساب نکنیم، اما باید دانست که بدگمانی در نزد خداوند متعال گناه بزرگی است و این گناه دل محسوب می‌شود.

ـ گمان نیک نسبت به برادر مسلمان نوعی عبادت محسوب می‌شود، خداوند متعال چنین صفتی را دوست دارد.

ـ گمان نیک از نتیجه انجام عبادات صحیح و نیکوست.

ـ آن کسانی‌که نسبت به دیگران گمان بد دارند، مشخص است که دل خودشان مریض است که فقط با توهّمات خود به آبروی دیگران تعرض می‌کنند.

ـ امام غزالی (رحمه‌الله) می‌فرماید: «علت اینکه گمان بد نسبت به دیگران گناه است بدین جهت است که خداوند متعال فقط عالم به اسرار و درون مخلوقات است و آنچه در دل‌ها می‌گذرد فقط او می‌داند و انسان‌ها از درون اشخاص آگاه نیستند.»

ـ حضرت امام ابوحنیفه -رحمه‌الله- به شاگرد خود نصیحت می‌کند: ای شاگردم! خدا تو را هدایت کند. از تعجیل در کارها بپرهیز و با اطمینان، کار کن و در آنچه که می‌شنوی درنگ کن و فوراً قضاوت نکن. هر گاه از من سخنی شنیدی که برای تو ناخوشایند بود از خودم بخواه تا برایت تحلیل و تفسیر کنم. چه بسا که یک سخن برای انسان ناپسند جلوه می‌کند اما وقتی به حقیقت آن پی می‌برد خوشحال می‌شود. فرزندم؛ در جامعه افرادی یافت می‌شوند که وقتی سخن ناپسندی می‌شنوند، فرصت را غنیمت شمرده، آن را عَلَم می‌کنند و سپس در میان مردم شایع می‌کنند و به تفسیر آن می‌پردازند و آبروی دیگران را می‌برند.

ـ گمان بد تبعات و ضررهای زیادی برای اجتماع و فرد دارد؛ اول: ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسلمانان.

ـ خیلی از خانواده‌ها به خاطر بدگمانی متلاشی می‌شوند و خیلی از افراد مومن و بی‌گناه مورد اتهام قرار می‌گیرند.

ـ گمان بد در میان مسلمانان، نفاق ایجاد می‌کند.

ـ گمان بد در میان مسلمانان بی‌اعتمادی به وجود می‌آورد و این یکی از نقشه‌های شوم دشمنان اسلام است.

ـ سیدنا عمر رضی‌‌الله‌عنه می‌فرمایند: به سخنی که از دهان برادر مسلمانت خارج می‌شود و می‌توانی آن سخن را بر خیر و خوبی حمل کنی، به وی گمان نیک داشته باش.

ـ پیروزی انقلاب اسلامی برای مردم ایران یک نعمت بود که با ریختن خون شهدا و همت مردم از اقشار مختلف، متحقق شد.

ـ یکی از اهداف و ویژگی‌های این انقلاب، اسلامی‌بودن آن بود که برمبنای اسلام، قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی بنا شد.

ـ انقلاب اسلامی با همت مردم به اینجا رسید و الان آنچه که این انقلاب را می‌تواند در مقابل توطئه‌های دشمن بیمه کند، وحدت و اخوت، اجرای عدالت، رفع تبعیض‌ها، مشارکت همه اقوام و مذاهب در اداره کشور و رعایت حقوق همه مردم است.

ـ مردم و همه مسئولین باید به توصیه‌های امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری نسبت به ظلم‌ستیزی و رفع تبعیض توجه کنند و هر عملی که باعث نارضایتی مردم، مانع از اجرای قانون اساسی گردد باید مسئولین از آن اجتناب کنند.

ـ در شهرهایی که اهل سنت و تشیع با هم‌دیگر زندگی می‌کنند باید با یک دید به آنها نگاه شود و وحدتی که بدان تأکید شده باید وحدت عملی باشد.

ـ سخن ما این است که در شهرهای تلفیقی نباید تبعیضی مشاهده شود.

ـ حوزه علمیه احناف خواف مشکلات مردم را به همه مسئولین و آقای جهانگیری به صورت کتبی منتقل کرده و وظیفه علما نیز همین است که مشکلات را منتقل کنند.

ـ امنیتی که خداوند متعال به ما عنایت کرده قدر آن را بدانیم و شکر آن را به جا آوریم.

ـ تقاضا است که همه مردم به خصوص مردم شریف خواف در راهپیمایی ۲۲ بهمن در روز یک‌شنبه حضور فعال داشته باشند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها: