آه و فغان از دجالان اين زمانه

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - 5 دسامبر 2017

این نوشته‌ام را می‌خواهم بدون ذکر نامم منتشر کنم. روزانه به وضوح می‌بینم بسياری افراد بی‌خرد نوشته‌ها را با حذف نام نویسنده و منبع، بازنشر می‌کنند. اتفاقا ديروز (١٢ آذرماه ١٣٩٦) یادداشت زیبای دوست عزیزم مولوی یعقوب شه‌بخش را مشاهده کردم که با عنوان ”وقتی مولانا عبدالحمید بی‌مهری‌ها را از یاد می‌برد“ آن‌هم با انتشار از کانال سنی‌آنلاین، ولي در فضای مجازی بدون ذکر نام نویسنده و منبع نشرش دست به دست می‌چرخيد. ناخوش شدم، گفتم چیزی بنویسم و قبل از اینکه دیگران نامم را از این یادداشت حذف کنند خودم حذفش می‌کنم.
نمی‌دانم این سبکسران چه هدفی در سر دارند. مگر نوشته‌ی بدون سند هم ارزش و اعتباری دارد که آن را با افتخار نشر مي‌دهند؟
شاید هدفشان اصلاً افتخار نیست و انزجار است که می‌خواهند مطلبی را به خورد مخاطبانشان بدهند که بی‌سند باشد و با این کار بتوانند طبق گمانشان از ارزش آن بکاهند.
یا اینکه اینان حسوداند، زیبایی نوشته را می‌بینند و یارای دیدن نام نویسنده‌اش را ندارند و ذکر منبع را شاید نوعی کسر شأن تلقی می‌کنند.
حال به هر هدفی که باشد و از طرف هر کسی که باشد، این کارشان خلاف شؤون اخلاقی است و لکه‌ی ننگی بر دامن اینگونه افراد خواهد ماند؛ گرچه خود مجهول‌اند و به خاطر مجهولیتشان راه جهالت را در پیش گرفته‌اند. چرا که انسان شریف و معلوم الحال هرگز به خود اجازه‌ی چنین اسائه‌ای را نمی‌دهد که بر اخلاق پا گذارد و راهی سوای راه عارفان برگزيند.
پرواضح است مطلبی که دارای نویسنده‌ی مشخص و کانال پخش معتبری است، بهتر به دل می‌نشیند و به خواننده اطمینان بیشتری می‌دهد.
مطلبی که منتشر می‌شود باید با سند باشد و سند، یکی از امتیازهای امت اسلامی است. نیاکان ما این دین را با سند حفظ کردند؛ حدیث، فقه و تاریخ و ادبیات و حتىٰ جغرافیا را مستند برایمان به ارمغان گذاشتند که امروزه ما به خوبی می‌توانیم اقوال و اشعار را به گویندگانشان نسبت بدهیم.
کسانی که راهی را غیر از راه آن بزرگان می‌روند، دارند شخصیت خود را ذره‌ذره خرد می‌کنند و راه همان کسانی را پیش می‌گیرند که نقادان آن زمان آنان را با عناوین دجال، کذاب، وضاع، منکر و اینگونه الفاظ ناشایست یاد کردند. آری اینگونه دجالان همانگونه که آن زمان بودند این زمان هم هستند.
ضمناً یادآور می‌شوم که منبع اصلی پخش این یادداشت کوتاهم ”سنت‌آنلاین“ است، حال ببینیم که دجالان زمانه با آن چکار می‌کنند؟!!


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها: